Hafriyat

Kentsel dönüşümün yaygınlaştığı Türkiye’de özellikle inşaat işleri öncesinde temelin ve zeminin hazırlanması gerekmektedir. Yapıya uygun olması konusunda sonucun çıkartıldığı hafriyat işlemleri çevre yerleşimlerinin zarar görmeden mevcut toprak yapının kaldırılıp taşınma işlemidir.

Er-Ka Hafriyat; yüzeysel kazı, istinat perdeleri, mini eskavatörle bina yıkımı, el ile bina yıkımı, toprak serme, sıkıştırma, bahçe düzenlemesi, peyzaj, fabrika temel kazısı, yol yapımı, u kanal, v kanal, pinomotik hat kanalları, dranaj, mıcır dolgusu konularında oldukça tecrübeli personel ve nitelikli iş makinelerinin olduğu bir araç parkına sahiptir.

Proje öncesinde hafriyat yapılacak alana bağlı olarak ilgili koordinatlar tespit edilip işin niteliğine ve alandaki toprağa göre kullanılacak makineler belirlenir. Örneğin derin bir tünel kazımı yapılacaksa derine doğru işlem yapabilen makinenin olması gerekir.

Çıkarılan toprağın başka bir alana taşınması gerektiğinden toprak taşıma araçlarımız hazırlanır. İş esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için özellikle elektrik, su, doğalgaz, kanalizasyon tesisatlarının varlığı veya yokluğu tespit edilip tüm bu işlem mevcut belediyenin bilgisi dahilinde olmalıdır.